Ratusz prezentuje platformę zasobów online

city hall presents online resources

Nowy internetowy portal Centrum Informacji Miejskiej to cenna platforma oferująca szeroki zakres niezbędnych zasobów i usług. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do herbu, logo oraz wytycznych dotyczących komercyjnych, pobrać formularze dotyczące patronatu i zgłoszeń materiałów, oraz korzystać z audioprzewodników i broszur miejskich online. Portal zapewnia także różne kanały kontaktu, w tym adres, telefon, faks oraz e-mail, co gwarantuje efektywną komunikację. Dodatkowo, platforma odpowiada na potrzeby mieszkańców, oferując usługi związane z zarządzaniem odpadami, Działem Zielonych Obszarów Miejskich, firmami komunalnymi i instytucjami pomocy społecznej. Zapraszamy do zapoznania się z portalem w celu uzyskania pełnego przeglądu oferty miasta i usług wsparcia.

Funkcje centrum zasobów

functions of resource center

Oferując kompleksowy zestaw niezbędnych zasobów i usług, Internetowy Punkt Informacyjny w Ratuszu Miejskim pełni rolę scentralizowanej platformy umożliwiającej dostęp do istotnych informacji i materiałów związanych z miastem Katowice. Użytkownicy mogą pobrać herb, logo miasta oraz różne wytyczne dotyczące użytku komercyjnego. Dodatkowo dostępne są formularze do ubiegania się o patronat honorowy oraz zgłoszenia materiałów promocyjnych.

Przewodniki dźwiękowe, gazeta miejska i broszury są dostępne online. Punkt informacyjny udostępnia również dane kontaktowe do Ratusza Miejskiego, w tym numery telefonów i faksów, adres e-mail oraz informacje o Katowickiej Służbie Informacyjnej. Użytkownicy mogą także zapisać się na newslettery i połączyć się z miastem na różnych platformach mediów społecznościowych.

Internetowy Punkt Informacyjny jest wartościowym narzędziem dla mieszkańców i firm poszukujących informacji i wsparcia ze strony administracji miasta.

Informacje kontaktowe

contact information details captured

W celu uzyskania informacji lub skontaktowania się z Urzędem Miasta Katowice, osoby mogą skorzystać z różnych kanałów kontaktowych dostępnych do efektywnej i bezpośredniej korespondencji. Aby uzyskać więcej informacji lub pomoc, dostępne są następujące opcje kontaktu:

Metoda kontaktu Informacja
Adres Urzędu Miasta 40-098 Katowice, ul. Młyńska 4
Telefon (+48 32) 2593-909
Faks (+48 32) 7054-914
E-mail Urzad_Miasta@katowice.eu
Usługa informacyjna Tłumacz SMS i języka migowego

Te kanały mają na celu zapewnienie mieszkańcom i interesariuszom bezpośredniego dostępu do Urzędu Miasta, zapewniając efektywną komunikację i wsparcie w przypadku pytań lub obaw.

Usługi i programy społecznościowe

us ugi i media spo eczno ciowe

Usługi społeczne i programy w Katowicach obejmują różnorodną gamę ofert dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb mieszkańców oraz mają na celu poprawę ogólnej jakości życia w mieście. Do tych usług należą usługi zarządzania odpadami, Wydział Zielonych Obszarów Miejskich oraz miejskie firmy dedykowane usługom komunalnym i inwestycjom.

Miasto zapewnia także administrację miejską dla ulic, mostów i rynków, a także usługi społeczne, takie jak szkolenia z samoobrony, straże miejskie i placówki opieki nad dziećmi. Dodatkowo, mieszkańcy mają dostęp do instytucji pomocy społecznej, centrum młodzieżowego oraz centrum dokumentacji geodezyjnej, które wspierają mieszkańców.

Te programy mają na celu rozwijanie poczucia wspólnoty, promowanie bezpieczeństwa oraz zapewnienie niezbędnych usług w celu poprawy dobrostanu mieszkańców Katowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *